A24.com.tr » ekonomi » Devalüasyon nasıl olur?

Devalüasyon nasıl olur?

Devalüasyon nasıl olur?

Ekonomide yaşanan gelişmelerin ardından devalüasyon nedir nasıl olur sorusu sorulmaya başlandı. Devalüasyon ne demek hangi durumlarda olur?

TL'nin dolar karışısında değer kaybetmesinin ardından devalüasyon tartışmaları gündeme geldi. Develüasyon nedir hangi durumlarda olur? Devalüasyon kelime anlamı nedir?

Devalüasyon, bir ülkenin resmi para biriminin diğer ülke para birimleri karşısında değerinin azaltılmasıdır.

 

Devalüasyon devlet tarafından, ülke ekonomisine yapılan dışarıdan bir müdahaledir.

Hiç bir ülke, kendi para biriminin diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesini istemez. Fakat bazı durumlar devalüasyon yapılmasını, ekonomik toparlanma açısından zorunlu hale getirebilir.

 

Devalüasyonun en önemli uygulanma sebebi, ekonominin dış ticaret dengesinin açık veriyor oluşudur.

Bir ekonomide toplam ithalat, toplam ihracatın üzerinde ise o ekonomide dış ticaret açığı mevcuttur. Bu durumda devalüasyon ile, ilgili ülkenin satın alma gücü zayıflatılarak, daha fazla ihracat, daha az ithalat gerçekleşmesi sağlanmaya çalışılır.

 

Ülke para biriminin diğer dövizler karşısında değerinin azalmasıyla, satın alma gücü zayıflar ve ithal malların fiyatı alım yapacak ülke için artmış olur, ülkenin dış ülkelere ihraç edeceği ürünlerin fiyatı ise düşmüş olur. Böylece ihracat gelirlerinde artış, ithalat giderlerinde ise azalış kaydedilerek bütçe dengeye getirilmeye çalışılır. 

YORUMLAR
  Jet Sosyete oyuncu kadrosu - Jet Sosyete'de kim kimdir?
Jet Sosyete oyuncu kadrosu - Jet Sosyete'de kim kimdir?