A24.com.tr » ramazan » Cinsel organın sulanması orucu bozar mı

Cinsel organın sulanması orucu bozar mı

Cinsel organın sulanması orucu bozar mı

Zevk suyu (mezi) orucu bozar mı sorusu ramazan ayı gelmesi ile merak edilen sorualrın başında gelmeye başladı peki mezi nedir ve orucu bozar mı mezi ile meni arasında ki fark nedir?

 bu konu duruma göre değişmektedir. Zira burada bir kasıt var ise ve meni gelir ise oruç bozulur ve hatta 61 gün kefaret gerekir. Bu konu ile alakalı olan Oruç Kefareti Nedir? başlıklı konuda daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz. Fakat eğer istem dışı örneğin rüyada veya her hangi bir temas olmadan zevk suyu yani meni gelirse bu orucu bozmamaktadır.

Bu temas sizin kendinize temasınız veya bir başkasının size teması olması durumu değiştirmez. Böyle bir temas söz konusu olduğunda orucunuz bozulmuş ve kefaret orucu tutmanız gerekmektedir.

Fakat gelen zevk suyu meni değilde mezi ise bir şey gerekmez. Bununla birlikte bahsettiğiniz zevk suyu yani, mezi veya meni uyku halinde veya uyanıkken geldiğinde orucu bozmamaktadır. Bu konuda önemli olan bir kasıt olmamasıdır. Böyle bir durum olduğu taktirde gusül abdesti almak gerekmektedir.

Eğer sorunuzda geçen mezi gelir ise sadece namaz abdestiniz var ise tazelemeniz ve iç çamaşırınız kirlenmiş ise değiştirmeniz gerekmektedir. Fakat gelen eğer meni ise bu durumda gusül abdesti almanız gerekir. Tabi bu durumda oruç olduğunuzdan gusül alırken su yutmamaya ve gereğinden fazla banyoda kalmamaya dikkat etmelisiniz.

YORUMLAR
  Madonna’nın tartışmalı fotoğrafı
Madonna’nın tartışmalı fotoğrafı