A24.com.tr » dünya » 'Bağımsızlık için savaşırız' diyen Barzani'den geri adım

'Bağımsızlık için savaşırız' diyen Barzani'den geri adım

'Bağımsızlık için savaşırız' diyen Barzani'den geri adım

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin bağımsızlık ısrarı bölgedeki tansiyonu giderek yükseltiyor. Irak ordusunun harekete geçmesi üzerine, daha önce 'savaşa hazırız' diyen Barzani, geri adım attı.

Irak ordusunun 50 bin kişilik kuvvetle Bölgesel Kürt Yönetimi'nin elinde bulunan noktalara doğru harekete geçmesi, Barzani'yi geri adım atmaya zorladı. Erbil yönetimi havaalanları, sınırlar ve bankalarla ilgili konuları Bağdat'la görüşmek istediğini açıkladı.

"Bu topran cezadan kaçınmak için, [Irak Başbakanı] Haydar İbadi'yi tekrar davet ediyoruz. Irak Anayasası çerçevesinde her türlü diyalog ve müzakereye hazırız" ifadesinin kullanıldığı açıklama gece yayımlandı.

Geçen ayki tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından, Bağdat yönetimi IKBY'yi izole etmeye çalışıyor. IKBY'deki dış uçuşları ve bölgedeki bankalara döviz satışını yasaklayan Irak merkezi yönetimi, Erbil'den sınır kapılarının kontrolünü de istedi.

Irak Merkezi Hükümeti'nin yayınladığı ültimatom kapsamında sınır kapıları, petrol sahaları ve havalimanlarının devri öncelik taşıyor.  

YORUMLAR
  Galaxy Note 7’lerin üretimi durduruldu!
Galaxy Note 7’lerin üretimi durduruldu!