A24.com.tr » dünya » BAE, Türkiye'nin dengeli tutum sergilemesini istiyor

BAE, Türkiye'nin dengeli tutum sergilemesini istiyor

BAE, Türkiye'nin dengeli tutum sergilemesini istiyor

Katar'a uyguladıkları izolasyonun yıllarca sürebileceğini söyleyen BAE Dışişleri Bakanı Gargash, Türkiye'nin bu olaylar karşısında dengeli bir politika izlemesi gerektiğini söyledi.

 Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Anwar Gargash, Türkiye'nin akıllıca davranmasını ve Katar'a karşı olan Arap girişimine destek vermenin çıkarına olacağını anlamasını umut ettiklerini söyledi.

Katar'ın güçlü Arap komşularının uyguladığı izolasyonun "yıllar" sürebileceğini söyleyen Gargash, Katar'a destek veren Türkiye'yi de krizde dengeli bir tutum sergilemeye çağırdı.

Paris'te konuşan Gargash, Arap ülkelerinin Katar konusundaki şikayetlerine dair bir listenin önümüzdeki günlerde tamamlanacağını ve Doha'nın konuyu reddeder pozisyonunu değiştirmesi gerektiğini belirtti.

'Bırakın dışlansınlar'

Gargash, "Kuveyt'in arabuluculuğu çok yararlı olacak ve talepler olacak. Katar artık işlerin değiştiğini ve izolasyonun yıllar sürebileceğini anlayacak" diyerek, "Eğer siyasi rollerine dair sapkın görüşleri yüzünden dışlanmak istiyorlarsa bırakın dışlansınlar" ifadelerini kullandı.

Gargash, Katar'ın aşırı grupları ve cihatçıları destekleme konusundaki tutumunu değiştirmesi durumunda, konuyu takip etmek için Batı'ya bir izleme sistemi kurması önerisi yapacaklarını belirtti.

YORUMLAR
  Dünyanın en iyi televizyon serileri
Dünyanın en iyi televizyon serileri