A24.com.tr » eğitim » AÖF 3 ders sınavı ne zaman kimler katılabilir

AÖF 3 ders sınavı ne zaman kimler katılabilir

AÖF 3 ders sınavı ne zaman kimler katılabilir

13-14 ocak 2018 tarihlerinde sınava girecek olan AÖF öğrencileri mezun olabilmek adına 3 ders sınavlarını dört gözle beklemeye devam ediyor. AÖF 3 ders sınavı ne zaman, 3 ders sınavı nedir?

 AÖF sınavlarının gerçekleştirilmesinin ardından öğrenciler 3 ders sınavını merak etmeye başladı.

Geçtiğimiz senelerde Anadolu Üniversitesi yapmış olduğu açıklamada Açıköğretim Sistemi’ne kayıtlı olan 1.5 milyonu aşkın öğrenciyi yakından ilgilendiren müjdeli bir haber vermişti. Bu haber kapsamında Açıköğretim İktisat ve İşletme Fakültelerinden mezun olmasına tek dersi kalan öğrencilerin dönem uzatmamaları için uygulanan tek ders sınavlarının 3 derse çıkarıldığı belirtilmiştir. Peki kimler 3 ders sınavına girebilir?

3 Ders Sınavına Kimler Katılabilir?
Kayıtlı olduğu bölüm/programlarda tüm dersleri alan ve üç dersten başarısız olduğu için mezun olamayan öğrencilerin üç ders sınavına girebilmektedir. Bunun dışında;

Öğrencinin üç ders sınavına girebilmesi için, öğretim yılı güz veya bahar döneminde o derslere kayıt yaptırmış olması gerekmektedir. Başarısız olduğu üç dersten (DZ) ve/veya (YZ) harf notu alan öğrenciye üç ders sınav hakkı tanınmaz. Uygulamalı dersler (laboratuvar, pratik çalışma ve benzeri) için üç ders sınav hakkı tanınmaz. Üç ders sınav notu, dönem sonu sınav notu yerine geçer. Başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınavı notunun yüzdelik oranları dikkate alınarak belirlenir. Öğrencinin başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınav sonucu esas alınarak hesaplanır. Öğrencinin harf notları, dönem sonu sınavına ‘Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları’ dikkate alınarak oluşan harf notu aralıkları dikkate alınarak belirlenir. Her ne sebeple olursa olsun üç ders sınavına katılmayan ve katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılamaz.

AÖF 3 ders sınavı her sene Temmuz ayında gerçekleştirilmektedir. Net tarihler için AÖF İnternet adresi üzerinde yer alan duyurulara göz atabilirsiniz. Bu yazımızda 3 ders sınavı nedir, 3 ders sınavı başvuru şartları nelerdir gibi detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

YORUMLAR
  Banu Alkan'dan şaşırtan açıklama: Evleniyorum!
Banu Alkan'dan şaşırtan açıklama: Evleniyorum!