A24.com.tr » yaşam » Almanya'daki Türk seçmenin oyu Erdoğan'a

Almanya'daki Türk seçmenin oyu Erdoğan'a

Almanya'daki Türk seçmenin oyu Erdoğan'a

Almanya'da yaşayan 1.5 milyon Türk, 24 Haziran seçimlerini yakından takip ederken oy kullanacak olan vatandaşların yüzde 48.2'si tercihini Erdoğan'dan yana kullanacağını söyledi.

Almanya’da yaşayan 1 milyon 500 bin Türk vatandaşı bu 24 Haziran seçimlerine çok ilgili. TAVAK Vakfı olarak Haziran ayı başında yapılan araştırma kapsamında 8 kentte 1184 kişiye Call Center üzerinden erişilmiş, temsil niteliği olan bir araştırma yapılmıştır. 

AKP Birinci Parti

Buna göre AKP yüzde 47,10’luk bir oy oranı ile birinci parti çıkarken, Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan 48,2 oranında oy alacağı ortaya çıkmıştır.

HDP İkinci Parti

Almanyalı Türklerde ikinci parti konumunu HDP koruyor. HDP’nin Almanya’da alacağı oy oranı 17,9 iken Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş 11,2’de kalıyor.

İnce CHP’yi ikiye katlıyor

En önemli gelişme CHP’de görülüyor. CHP parti olarak 15,50 oy alırken, Cumhurbaşkanı adayı 28,7 alan Muharrem İnce ortaya çıkıyordu. Böylece CHP adayı neredeyse partisinin oyunun ikiye katlamış bulunuyordu. Diğer partilerin az oranda oy aldığı bu seçimlere yönelik en fazla çalışan grupların AKP ve HDP’ye yakın örgütler olduğu ortaya çıkıyor. Bazı partiler seçmenleri otobüsler ile seçmenleri sandığa götürürken, Almanya’daki seçim kampanyası da büyük boyutlara erişmiş bulunuyor. Almanyalı Türklerin en büyük şikayeti seçme hakkının verilip, seçilme hakkının verilmemesine yönelik oluyor.  

YORUMLAR
  Mustafa hakkında herşey
Mustafa hakkında herşey