A24.com.tr » dünya » ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions istifa etti

ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions istifa etti

ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions istifa etti

ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions'ın istifa ettiği öğrenildi. Peki Jeff Sessions kimdir, neden istifa etti, istifa etmesini Trump mı istedi?

ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions'ın ABD Başkanı Donald Trump’ın isteği üzerine istifa ettiği öğrenildi. Peki Jeff Sessions kimdir?

Adalet Bakanı Sessions’ın Trump’a gönderdiği istifa mektubunda, “Sizin isteğiniz üzerine, istifamı sunuyorum” dediği belirtildi. İstifayı doğrulayan Trump, yeni adalet bakanının önümüzdeki günlerde belli olacağını ifade etti.

Adalet Bakanı Jeff Sessions istifa etti. Sessions, ABD Başkanı Donald Trump’ın isteği üzerine istifa ettiğini söyledi.

JEFF SESSİONS KİMDİR?

24 Aralık 1946'da Alabama'da dünyaya gelen cumhuriyetçi Sessions, kariyeri boyunca Ronald Reagan, George H.W. Bush ve Bill Clinton gibi başkanlarla çalıştı.

2017 yılından beri Adalet Bakanlığı görevini yürüten 71 yaşındaki isim, ABD'de oldukça tanınan birisi... Ülkesindeki en popüler bakanlardan olan Sessions, son zamanlarda ABD Başkanı Trump ile ters düşmüş durumda.

ABD Başkanının göreve geldiğinden beri ülkesinde başını ağrıtan en önemli problem, seçimlere Rusya'nın müdahale ettiği iddaları. Bu iddiaların ortasındaki en önemli isim ise Türkiye'nin varsa mal varlığını doldurma kararı aldığı Adalet Bakanı Jeff Sessions...

Sessions, Trump'ın seçim kampanyası sırasında, Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile iki kere görüştüğü ortaya çıkmış ve ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisiyle birlikte özel yetkili savcı Robert Mueller'in yönettiği soruşturmadan çekilmişti.

Tüm bu gelişmelerin ardından, Trump ile arası açılmış "Onu, Adalet Bakanı yaptığım için pişmanım" sözleriyle Trump tarafından çok sert eleştirilmişti.

YORUMLAR
  Sıla'nın 9 ayda yaşadığı akıl almaz değişim
Sıla'nın 9 ayda yaşadığı akıl almaz değişim