A24.com.tr » eğitim » 2017 AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanır | MEB son dakika

2017 AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanır | MEB son dakika

2017 AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanır | MEB son dakika

Binlerce Açıköğretim Liselinin girdiği sınavların sonuçları ne zaman açıklanacak? Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili herhangi bir açıklama yaptı mı?

 Binler kişinin girdiği AÖL sınav sonuçlarının açıklanması an meselesi.

AÖL (Açık Lise) sınav soruları ve sonuçları için gözler Milli Eğitim Bakanlığına çevrilmişken, Milli Eğitim Bakanlığı sınava giren öğrencilere itiraz konusunda önemli bir duyuru yaptı. Duyuruya göre, sınava giren öğrenciler sınavdaki soruya dair itiraz için 3 gün, sınav sonuçlarına dair itiraz için sonuç açıklandıktan sonra 5 gün içinde itiraz edebiliyor. İtiraz hakkı süresinden sonra itiraz dilekçesi işleme konulmayacaktır. Sosyal medyada soruların oldukça zor olduğunu söyleyen öğrenciler, birçok sorunun cevabını rastgele işaretlediklerini açıkladı. Sonuçlar ise ne zaman açıklanacak?

İtiraz etmek isteyen öğrenciler 20 lira ücret edemesi gerekiyor. Üret ödeyeceği bankalar ise T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Ankara-Beşevler veya Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Ankara-Merkez veya Türkiye Halk Bankası A.Ş. Ankara-Küçükesat. Ücretler Yenilik ve eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye adına yatırılacaktır.

Sonuçlar 3 Mart 2017 tarihi ve sonrası açıklanabilir.

Sınavı geçmek için öğrencinin alması gereken puan 45. Öğrencilerin girdiği sınavlarda 20 soruya en az 9 soruya cevap veren öğrenci, dersi geçmektedir. Yanlış cevap, doğru sayısını azaltmıyor.

Sınava girmeden önce Bakanlık önemli uyarular yapmıştı

Yurt dışında sınava girecek olanların saatleri kendi ülkelerindeki saate göre değil, Türkiye saatine göre sınav olacaktır. Öte yandan sınava girecek olanlar MEB’in yurt dışındaki sınav merkezlerine müracaat etmesi gerekmektedir.

Bakanlığın açıkladığı yerlerde öğrenciler sınava girmek zorunluluğu vardır. Öğrenciler, belirlenen okullarda sınava girmediği takdirde, sınavları geçersiz olacaktır.

Belge, posta ile evlere gönderilmeyecektir. Öğrenci belgeyi, internet üzerinden alacaktır. Bunun için belgeyi ‘’Öğrenci Genel Bilgileri’’ menüsü altında yer alan ‘’ Sınav Giriş Belgesi’’ ekranından seçerek yazdırabilirsiniz.

MEB’in üstünde durduğu önemi uyarı ise, belgeyi son günlere bırakmama konusu. Yoğunluk olmasından ötürü sitede yaşanacak olumsuz bir durumda bakanlık sorumlu olmayacaktır.

Öğrenci sınava, giriş belgesi ile fotoğraflı nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesiyle gelmesi mecburidir. Öğrenci kimlik kartında mecburiyet yoktur ama MEB getirilmesinde yarar vardır açıklaması yaptı.

Öğrenci gireceği sınavlarda derslerde 20 soruyu çözecektir. Her sorunun 5 puan değeri vardır. Toplam 60 puandan 45 puan alan öğrenci başarılı olacaktır (20 sorudan en az 9 soruyu doğru bilen sınavı başarıyla geçecektir) Sınavda yanlış cevap, doğru cevabı etkilemeyecektir.

YORUMLAR
  Çukur dizisi oyuncu kadrosu ve karakter analizleri (Çukur'da kim, kimdir?)
Çukur dizisi oyuncu kadrosu ve karakter analizleri (Çukur'da kim, kimdir?)