A24.com.tr » dünya » 14 yaşındaki reklam yıldızı siber zorbalar nedeniyle intihar etti

14 yaşındaki reklam yıldızı siber zorbalar nedeniyle intihar etti

14 yaşındaki reklam yıldızı siber zorbalar nedeniyle intihar etti

Avustralya'nın ünlü şapkalarının reklam yüzü olan 14 yaşındaki Amy Everett, sanal alemde kendisine musallat olan siber zorbalar yüzünden intihar etti.

Son dönemin en çok tartışılan konularından siber zorbalığın ne boyutlara varabileceğinin en çarpıcı örneği Avustralya'dan geldi.

Avustralya'da siber zorbalığa maruz kalan 14 yaşındaki Amy Everett intihar ederek hayatına son verdi. Ülkedeki ünlü şapka markası Akubra’nın reklam yüzü olan çocuğun ölümü, ülkede şok etkisi yarattı.

Gazete Habertürk'te yer alan habere göre Amy’nin babası Tick Everett, kızının bu dünyadaki kötülüklerden kurtulmak istediği için yaşamına son verdiğini açıkladı. Aile Facebook’tan yaptığı yazılı açıklamada her türlü tehdit ve zorbalığa karşı ses çıkarılması çağrısında bulundu. Kızlarının nazik, sevgi dolu ve güzel bir ruha sahip olduğunu söyleyen aile, Amy’nin yaptığı “Sesin titrese de konuş” sözlerinin yazılı olduğu resmi de basınla paylaştı.

Everett ailesi, “Eğer bir şekilde söylediklerinin şaka olduğunu ya da taciz ve zorbalıkla başkalarından daha üstün olabildiklerini
düşünen o insanlar bu yazıyı okuyorlarsa lütfen cenaze törenimize gelsinler ve nasıl bir yıkım yarattıklarını görsünler” çağrısında bulundu.

Aile, kızlarının yaşadığı saldırıların niteliğine ilişkin ayrıntı vermedi.

Akubra şirketi Facebook’tan yaptığı açıklamada, “Zorbalığın hiçbir çeşidi kabul edilemez. Bu gibi davranışlara rastladığımızda
insanların haklarını savunup savunmayacağımız da bize bağlı. Dolly içimizden birinin kızı, kardeşi ya da arkadaşı da olabilirdi”
ifadesine yer verildi.

Avustralya’nın Ulusal Zorbalıkla Mücadele Merkezi (NCAB) geçen 10 yılda ortalama zorbalık oranlarının düşüşe geçtiğini ancak
siber zorbalığın keskin bir artışta olduğunu söylüyor. 

,
YORUMLAR
  Üniversiteye girişte yeni sınav sistemi nasıl olacak? - Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hakkında her şey
Üniversiteye girişte yeni sınav sistemi nasıl olacak? - Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hakkında her şey